2013 Washington Youth Soccer Founders Cup
Team Schedules - Boys Under 14
Flight Notice:
BU14 Roster Freeze Date: December 10th at 5:00 pm

If you decide to re-schedule before the scheduled game, the roster freezes on the date you play the game. Check with your association or club registrar for their freeze date as it can be earlier so they can complete adds/transfers and player card printing before the State's roster freeze date.
Affinity Sports iPhone App for schedules is available to DOWNLOAD in App Store. Schedule Mobile Web pages for all phones is also available by clicking HERE. You may add its bookmark to phone's home screen.
     

Bracket Ladder Display Round of 16 Quarter Final Semi-Final Final      


ALL A B C D E F      


Advancing to Next Round :  top  2  place team(s) from each Bracket and  4 Wildcards.
  Tie Breaker
Club
Info
Group -- A 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 A4 : Dragons FC10910x29 3  13  14 
 A1 : FC Edmonds BooYahs9110x20 2  6  13 
 A2 : Seattle United SOUTH B98 Blue090x9 1  -8  2 
 A3 : FME Xtreme 98200x2 0  -11  2 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- B 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 B1 : Seattle United South B98 Black999x27 3  22  24 
 B3 : MI FC WHITECAPS 98 358/KONING1108x19 2  -3  6 
 B4 : Highline Premier FC B98 Select811x10 1  -5  4 
 B2 : Newport FC Raiders U14101x2 0  -14  2 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- C 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 C4 : Seattle United WEST B98 Blue1044x18 1  5  5 
 C1 : Sparta 984410x18 1  4  5 
 C3 : Crossfire Select B98-Mele4104x18 1  3  4 
 C2 : Seattle United Shoreline B98 White000x0 0  -12  0 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- D 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 D1 : TUSK Lightning9109x28 3  14  16 
 D3 : Seattle United Shoreline B98 Blue1104x15 1  1  4 
 D4 : NWSC Islanders BU98504x9 0  -7  2 
 D2 : Tacoma United Chelsea B Team501x6 0  -8  3 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- E 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 E1 : Kent United B98 Green1010101040 4  28  28 
 E5 : TC United BU1410010525 2  -2  9 
 E2 : WS Ajax 98809522 2  1  9 
 E3 : WPFC Fury 98 White100910 1  -9  3 
 E4 : Seattle United WEST B98 White01001 0  -18  1 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- F 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 F2 : Impact Fc 98 Black989430 3  12  16 
 F4 : Vancouver Timbers B98 Rojo519924 2  0  11 
 F1 : Crossfire Select B98-Lewis508922 2  2  7 
 F5 : Seattle United NE B98 Blue801413 1  -3  4 
 F3 : Lake Hills Flash B9821227 0  -11  7 

Bracket - Saturday, December 15, 2012
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 1598  Lynnwood High School  09:30 AM  2 A1 vs A3FC Edmonds BooYahs 7 vs.FME Xtreme 982
 1615  Foster High School  11:00 AM  HS D1 vs D3TUSK Lightning 3 vs.Seattle United Shoreline B98 Blue1
 1634  Robinswood Park  11:00 AM  East F3 vs F2Lake Hills Flash B98 2 vs.Impact Fc 98 Black8
 1595  Georgetown Playfield  11:30 AM  1 A2 vs A4Seattle United SOUTH B98 Blue 0 vs.Dragons FC5
 1603  Genesee Park and Playfield  12:45 PM  Up B1 vs B3Seattle United South B98 Black 8 vs.MI FC WHITECAPS 98 358/KONING1
 1605  Newport Hills Park  01:00 PM  1 B2 vs B4Newport FC Raiders U14 1 vs.Highline Premier FC B98 Select2
 1607  Shoreline Center  01:30 PM  B C2 vs C4Seattle United Shoreline B98 White 0 vs.Seattle United WEST B98 Blue5
 1613  Sunset Stadium  02:00 PM  sTDM D2 vs D4Tacoma United Chelsea B Team 2 vs.NWSC Islanders BU982
 1611  First Creek Middle School  02:30 PM  1 C1 vs C3Sparta 98 1 vs.Crossfire Select B98-Mele1
 1625  Petrovitsky Park  03:00 PM  2 E1 vs E4Kent United B98 Green 9 vs.Seattle United WEST B98 White0
 1624  Franklin Pierce High School  03:00 PM  1 E3 vs E2WPFC Fury 98 White 1 vs.WS Ajax 982
 1630  Marymoor Park  03:00 PM  5 F1 vs F4Crossfire Select B98-Lewis 2 vs.Vancouver Timbers B98 Rojo2

Bracket - Saturday, January 05, 2013
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 1602  Robinswood Park  09:00 AM  East B2 vs B3Newport FC Raiders U14 0 vs.MI FC WHITECAPS 98 358/KONING3
 1601  Deldridge Playfield  09:30 AM  Nort B4 vs B1Highline Premier FC B98 Select 1 vs.Seattle United South B98 Black6
 1596  Lynnwood High School  10:00 AM  3 A4 vs A1Dragons FC 5 vs.FC Edmonds BooYahs1
 1618  Regional Athletic Complex  10:00 AM  1 E5 vs E3TC United BU14 4 vs.WPFC Fury 98 White0
 1636  Lindbergh High School  10:00 AM  HS F2 vs F1Impact Fc 98 Black 1 vs.Crossfire Select B98-Lewis0
 1614  Fort Nugent  11:00 AM  1 D4 vs D1NWSC Islanders BU98 0 vs.TUSK Lightning7
 1635  Genesee Park and Playfield  11:00 AM  Up F5 vs F3Seattle United NE B98 Blue 2 vs.Lake Hills Flash B981
 1608  Shoreline Center  01:00 PM  B C2 vs C3Seattle United Shoreline B98 White 0 vs.Crossfire Select B98-Mele3
 1616  Sunset Stadium  01:00 PM  sTDM D2 vs D3Tacoma United Chelsea B Team 0 vs.Seattle United Shoreline B98 Blue3
 1609  Shoreline Center  02:45 PM  B C4 vs C1Seattle United WEST B98 Blue 0 vs.Sparta 980
 1622  Hiawatha Playfield  03:00 PM  1 E2 vs E1WS Ajax 98 0 vs.Kent United B98 Green4
 1597  Miller Playfield  03:30 PM  1 A2 vs A3Seattle United SOUTH B98 Blue 2 vs.FME Xtreme 980

Bracket - Sunday, January 06, 2013
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 1621  Einstein MS  10:00 AM  1 E4 vs E2Seattle United WEST B98 White 1 vs.WS Ajax 985
 1633  Harmony Sports Complex  12:00 PM  1 F4 vs F2Vancouver Timbers B98 Rojo 1 vs.Impact Fc 98 Black6
 1631  Marymoor Park  01:00 PM  2 F1 vs F5Crossfire Select B98-Lewis 1 vs.Seattle United NE B98 Blue0
 1620  Wilson Field  03:00 PM  1 E1 vs E5Kent United B98 Green 9 vs.TC United BU140

Bracket - Saturday, January 12, 2013
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 1606  First Creek Middle School  10:00 AM  1 C1 vs C2Sparta 98 4 vs.Seattle United Shoreline B98 White0
 1623  Regional Athletic Complex  10:00 AM  1 E5 vs E4TC United BU14 3 vs.Seattle United WEST B98 White0
 1612  Foster High School  11:00 AM  HS D1 vs D2TUSK Lightning 6 vs.Tacoma United Chelsea B Team1
 1628  Robinswood Park  11:00 AM  West F3 vs F1Lake Hills Flash B98 2 vs.Crossfire Select B98-Lewis4
 1599  Surprise Lake Middle School  01:00 PM  1 A3 vs A4FME Xtreme 98 0 vs.Dragons FC4
 1604  Georgetown Playfield  01:00 PM  1 B1 vs B2Seattle United South B98 Black 12 vs.Newport FC Raiders U141
 1600  Islander Middle School  01:00 PM  MS B3 vs B4MI FC WHITECAPS 98 358/KONING 2 vs.Highline Premier FC B98 Select1
 1610  Marymoor Park  01:00 PM  1 C3 vs C4Crossfire Select B98-Mele 0 vs.Seattle United WEST B98 Blue0
 1627  Franklin Pierce High School  01:00 PM  1 E3 vs E1WPFC Fury 98 White 0 vs.Kent United B98 Green6
 1594  Lynnwood High School  01:50 PM  2 A1 vs A2FC Edmonds BooYahs 5 vs.Seattle United SOUTH B98 Blue0
 1617  Shoreline Center  03:00 PM  A D3 vs D4Seattle United Shoreline B98 Blue 0 vs.NWSC Islanders BU980
 1637  Warren G. Magnuson Park  03:00 PM  6 F5 vs F4Seattle United NE B98 Blue 1 vs.Vancouver Timbers B98 Rojo4

Bracket - Sunday, January 13, 2013
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 1626  Genesee Park and Playfield  09:30 AM  Low E4 vs E3Seattle United WEST B98 White 0 vs.WPFC Fury 98 White2
 1632  Renton Memorial Stadium  11:00 AM  Stdm F2 vs F5Impact Fc 98 Black 1 vs.Seattle United NE B98 Blue1
 1619  Hiawatha Playfield  03:00 PM  1 E2 vs E5WS Ajax 98 2 vs.TC United BU142
 1629  Prairie High School  03:00 PM  HS F4 vs F3Vancouver Timbers B98 Rojo 4 vs.Lake Hills Flash B982

Round of 16 - Saturday, January 19, 2013
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 1646  TBD   --    --  Dragons FC 5 vs.Highline Premier FC B98 Select0
 1647  TBD   --    --  TC United BU14 0 vs.Vancouver Timbers B98 Rojo2
 1641  TBD   --    --  TUSK Lightning 1 vs.Crossfire Select B98-Mele0
 1645  Renton Memorial Stadium  10:00 AM  Stdm Impact Fc 98 Black 3 vs.Sparta 982
 1643  Lynnwood High School  11:00 AM  2 FC Edmonds BooYahs 0
- 2PK  
vs.Seattle United Shoreline B98 Blue1
- 4PK
 1648  Jefferson Playfield  03:00 PM  1 Seattle United South B98 Black 6 vs.WS Ajax 980
 1644  Kentlake High School  03:00 PM  1 Kent United B98 Green 7 vs.MI FC WHITECAPS 98 358/KONING0
 1642  Shoreline Center  03:15 PM  B Seattle United WEST B98 Blue 4 vs.Crossfire Select B98-Lewis0

Quarter Final - Saturday, January 26, 2013
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 1649  Renton Memorial Stadium  10:00 AM  Stdm Impact Fc 98 Black 2 vs.Seattle United Shoreline B98 Blue1
 1652  Foster High School  02:00 PM  HS TUSK Lightning 1 vs.Kent United B98 Green2
 1651  Jefferson Playfield  02:30 PM  1 Seattle United South B98 Black 6 vs.Seattle United WEST B98 Blue2
 1650  Lynnwood High School  03:00 PM  1 Dragons FC 2 vs.Vancouver Timbers B98 Rojo0

Semi-Final - Saturday, February 02, 2013
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 1640  Starfire Complex  10:30 AM  3 Dragons FC 0 vs.Seattle United South B98 Black4
 1639  Starfire Complex  10:30 AM  4 Kent United B98 Green 2 vs.Impact Fc 98 Black1

Final - Sunday, February 03, 2013
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 1638  Starfire Sports Complex  02:00 PM  3 Seattle United South B98 Black 2 vs.Kent United B98 Green3






Affinity Sports Copyright 2013, Affinity Sports Inc, All Rights Reserved.
Terms of Use and Privacy Policy are applicable to this site.